Dünyadan İlginç Düğünler

pakistanda-dugun

 

Pakistan`da ki en yaygın adetlerden bir tanesi, damadın tahammül sınırlarını hayli zorluyor. İşte bu sorguya çekme. Ülkenin bazı şehirlerinde damat adayı gelinin aile ileri gelenleri tarafından zorlu bir imtihana tabi tutuluyor.

 

 

 

 

kuzey-korede-dugun

 

Kuzey Kore`de bayanlara 25, erkeklere ise 27 yaşına kadar evlenmek yasal olarak mümkün değil. Bu yaşa gelmeden fertler askerlik ve devlete karşı diğer vatandaşlık görevlerini ifa etmiş olmaları kanuni bir gereklilik.

 

 

korede-dugun

Kore`de düğünlerinde kaz ve ördeklerin önemli bir yeri var. Eski adetler de damat ardında bir kazı taşıyarak beyaz bir atın üstünde gelin evine giderken, şimdi ise bu adet sembolik olarak gerçekleştiriyor. Damat tahta bir kaz kullanarak yola çıkıyor. Başka bir, ananeye göre de törenden sonra, bir çift tahta ördek, yeni evlenen gelin damadın evlerine konuluyor. Eğer ördekler birbirine bakacak şekilde karşılıklı olarak konulursa gelin ve damadın iyi geçineceklerine, aksi halde huzursuz olacaklarına inanılıyor.

israilde-dugun

 

İsrail`de Yahudilere göre, düğün merasimlerinde Kudüs`teki kutsal tapınağın yok olmasını temsil eden içinde cam kırıkları olan bir bezin üzerine basma adeti var. Düğün merasimlerin de cam kırmak Yahudilere göre hayatlarındaki huzurun ve elemin sembolüymüş.

 

 

hindistanda-dugun

 

Hindistan`da damadı kaynana karşılar, Ayakları kaynana tarafından yıkanır, arkasından bal ve süt ikramında bulunulur. Gelinin kıyafetlerinin sorumluluğu ise damada aittir.

 

 

hindistanda-dugunler

 

Gelin, bilinen haliyle beyaz renk gelinlik giymez Onun yerine, “sari” dedikleri kendi geleneklerine has farklı bir elbise giyer. Gelin düğüne gelirken üstünde gündelik giysiler vardır. Geldikten sonra damadın kendisinesunduğu elbiseyi kuşanır.

 

hindistan-dugun

 

Damat ile Gelin merasim yerinde yakılan kutsal ateşin çevresinde dört defa dönüp Gelin-Damat masasına doğru koşarlar. İlk önce hangisi sandalyeye oturursa evliliklerinde onun sözünün geçerli olacağına inanırlar.

 

 

cekte-dugun

 

Çek‘lerin düğün merasimlerinde, gelinle damat birlikte düğün töreninin yapıldığı mekana girerken önlerinde bir tabak kırılır.Kırılan tabağın kırıklarını gelinle damat evliliklerini ve mutluluklarını garanti altına almak için birlikte süpürürler.

 

 

cinde-dugunler

 

Enteresan geleneklerden bir tanesi de Çin`den… Damadın ailesi bir astroloji uzmanıyla görüşerek Evlenmek isteyen çiftler için yorum istiyor. Eğer uzmanın hazırladığı raporu damadın ailesi uygun bulursa, damadın doğum saatini, gününü, ayını gelin adayının ailesine göndererek aynı şekilde onların da astroloji uzmanına gitmesini istiyor.

 

cinde-dugun

 

Ay takvimine göre yedinci ayın son 15 günlük diliminde düğün yapmanın uğursuzluk getirdiğine inanıyorlar. Çünkü o zamanda cehennem kapısının açıldığı ve Yitik ruhların serbest kaldığı inanışı yaygın.

 

 

bulgaristanda-dugunler

 

Bulgaristan`da ki düğün merasimlerin de gelin, içi bozuk para, çiğ yumurta ve buğday dolu bir tabağı kafasının üstünden arkaya doğru fırlatır ve ardına bakmaz. Atılan tabak ne kadar minikparçalara ayrılırsa o kadar iyi demektir.

 

 

 

bulgaristanda düğün adetleri

 

Yeni evlenen çifte somun ekmeği verilir, kim bu ekmekten daha büyük bir parça alırsa evlilik hayatında onun sözünün geçerli olacağına inanılır.