NİŞAN MERASİMİ NİÇİN GEREKLİDİR?

  • 6.468 kez incelendi.

NİŞAN MERASİMİ NİÇİN GEREKLİDİR?

Nişan merasimi meşruluğunu hem dinimizden hem de örf ve adetlerimizden alan bir uygulamadır.[1] Nişan, evlenmeye azmetmiş genç çiftlerin birbirlerini tanıma, askerlik, iş durumu, öğrencilik veya nikâh için gerekli prosedürleri yerine getirme gibi nedenlerden dolayı bu sürecin ilerlemesinde geçirdikleri zaman boşluğunda aralarındaki yaptıkları sözleşmedir.

islami-nisan dini nişan

Nişanlılık döneminde çiftler birbirlerini meşru sınırlar içerisinde tanıma imkânına kavuşurlar. Eğer aralarında anlaşarak birlikte bir ömür sürebilecekleri kanısına vardıklarında nişan akdi nikâhla evliliğe dönüştürülür. Aksi bir durum söz konusu olduğunda meşru sebepler ileri sürülerek nişan bozulabilir. Bu gerekçeler tarafların haklılığına göre kısmen islam hukukuna göre kısmen de bulundukları yerin meşru örf ve adetlerine göre değerlendirilir, tarafların hakları iade edilir.

islami-nisan-merasimi dini-nisan-merasimi

Değerli okurlar, dinimize göre bir kadın veya erkek nişanlı yahut sözlü iken ona bir başkası evlilik teklifinde bulunamaz.[2] Bu ve bunun gibi can sıkıcı ve İslam’ın ruhuna aykırı durumların önüne geçmede en büyük etken nişan olayını duyurmaktır. Bu durum dinimizin bize müsaade ettiği sınırlar içerisinde dini nişan merasimleri ile uygun bir şekilde icra edilmesini gerektirir. Çünkü nişan merasimlerimiz hayatımızda önemli bir dönüm noktası olan evliliğe atılan ilk adımlardan birisidir. İslami nişan merasimleri, bu işleri icra eden organizatörlerden veya bu konuda tecrübeli kişilerden destek alınarak yapılabilir. Şunu unutmamak gerekir ki, yaptığımız her işte İslam’a zarar verecek her türlü icraat ve davranışlardan kaçınmamız bizim en başta gelen dini vazifelerimizdendir. O yüzden nişan merasimlerimizi de ifrat ve tefrite dikkat ederek, dinimizin ruhuna zarar verecek unsurlardan kaçınarak icra etmemiz gerekir. Dini merasimlerimiz de eğlencenin sınırlarından daha önceki “Dini Düğün Nasıl Olmalı” başlıklı yazımızda bahsetmiştik.[3] O yüzden burada tekrar bahsetmeyeceğim. Rabbim bizleri her daim samimiyetten ayırmasın ve yaptığımız her işte çizdiği sınırlar içerisinde icraat göstermeye muvaffak kılsın.

Mustafa BADEM / KSÜ İlahiyat Fakültesi – Tefsir Ana bilim Dalı

 

Dini Nişan Merasimi Organizasyonlarımıza ulaşmak istiyorsanız tıklayın !!!

 

 


[1] Müslim 16. Nikâh 70, II. 1039

[2] Buhârî, 5143; Müslim, 1413.

Etiketler:

Bu yazıda yorumlar kapalı.