Yozlaşan Sünnet Düğünleri

  • 4.296 kez incelendi.

Değerli dostlar ‘sünnet’ hepimizin bildiği gibi kelime manası olarak; yol, âdet, ıstılahtaki manası itibariyle ; Peygamber efendimiz (s.av.)’in sözü, emri, sürekli olarak yaptığı ve terketmediği hal ve hareketler bütünüdür. Cerrahi manadaki sünnet ise tıbbi gerekliliğinin yanı sıra dini bir vecibemizdir. Bu durumun ne şekilde yapılacağı, sınırları, olması gerekenleri hepimizin malumudur.

Lakin son zamanlarda yaşanan sünnet düğünü merasimlerinin artık özünden koptuğunu, amacından saptığını üzülerek görmekteyiz. Sünnet adı üstünde bizim için bir dini vecibe, efendimiz (s.av.)’in  adeti olarak önem arzediyorsa ‘sünnet düğünü’ adı altında yaptığımız merasimler de dini anlamda aslına uygun olmak zorundadır. Bizler adı ‘sünnet’ olan düğünlerde yaşanan, israflar, çalgılar, içki rezillikleri, kadınlı erkekli çekilen halaylar, gece klüplerinde ki dans pistlerini aratmayan rezaletleri hazmedemezken, geçenlerde gördüğümüz bir sünnet düğünü haberi durumun artık hangi safhalara ulaştığının acı bir göstergesi oldu.

Bahsi geçen olay Balıkesir’de saygın bir işadamının oğluna yaptığı sünnet merasiminde yaşanan, inanç ve ahlak değerlerimizi altüst eden bir olay. Elbette insanların özel hayatları, özel günleri, yaşantıları bizim konumuz olamaz. Herkes kendi doğrusuyla, yanlışıyla yaşar ona göre karşılığını, cezasını, mükafatını görür. Buna itirazımız olamaz. Lakin söz konusu durum bir inanç ve değer meselesi ise ve topluma da yanlış örnek teşkil ediyorsa durumun yanlışlığını ifade etmemiz, eleştirmemiz de kaçınılmazdır.

Akşam Gazetesi’nden Olcay Özal’ın yaptığı habere göre, Balıkesir’li işadamı A. İ.’nin oğlunun sünnet merasiminde dans gösterileri rezaleti yaşandı. Şehrin saygın isimlerinin katıldığı düğünde, gecenin ilerleyen vakitlerinde ortaya çıkan revü kızlarının, çocukların bulunduğu bir ortamda ahlaka aykırı bu dans şovu karşısında,  anne babalar şaşkına döndü. Rus dansçıların şovunu, sünnet çocuğu başta olmak üzere geceye katılan çocuklar cep telefonlarına kaydetti. Anne ve babalar çocuklarının cep telefonuyla görüntü almasını engellemeye çalışsa da gösteriyi ve rezilliği engelleyemediler. Söz konusu dans grubunu işadamının turizmci arkadaşı tarafından geceye ‘hediye’ olarak gönderildiği ifade edildi.

Evet değerli dostlar içimizi yaralayan bir yanlışlığı sizinle paylaştık. Umudumuz odur ki benzer rezaletler yine yaşanmasın. Rabbim bizi değerlerimizden, öz kültürümüzden ve maneviyatımızdan kopartmasın. Çünkü bizi biz kılan güçlü kılan maneviyatımız ve değerlerimizdir.

saygı ve muhabbetlerimizle…

 

rezalet-sünnet-organizasyonu rezil-sünnet-dugunu

Etiketler:

Bu yazıda yorumlar kapalı.